מידע להורים

מידע להורים

הורים יקרים,
היחידה העירונית למניעת אלימות, סמים ואלכוהול הינה נציגה של אגף מצילה-אגף חברה ומניעת פשיעה במשרד לביטחון הפנים ושל הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול ואינה גוף טיפולי אלא גוף מניעתי בהוד השרון. היחידה עובדת בשיתוף פעולה מקצועי עם הגורמים השונים העירוניים והארציים ומקדישה מאמצים רבים בפעילויות ותכניות מגוונות למניעת התנהגויות סיכוניות ולפיתוח מנהיגות חיובית והעצמת התלמידים בחינוך הפורמאלי ובחיבורן לתחום החינוך הבלתי פורמאלי, כך שלמעשה נוצר רצף העוטף את הילדים ובני הנוער על פני כל שעות היממה. 

מחקרים מוכיחים שבעידן הנוכחי גיל השימוש בחומרים ממכרים יורד וקיימת נגישות לחומרים גם בשל חשיפת בני הנוער לתכנים באמצעות האינטרנט והרשתות החברתיות, שלעתים אינם נמצאים תחת בקרה והשגחה מספיקים של ההורים. בשל כך תפקידי ההורה ואנשי המקצוע במניעה, בתווך, בהכוונה ובהשגחה, החל מהגיל הרך ועד גיל ההתבגרות, מקבלים תוקף ומשמעות חדשים.

חשוב להיות מודעים לכך כי שימוש בסמים ובאלכוהול עשויים להוות איתותים לקושי אצל המתבגר. עודדו את ילדיכם לקחת אחריות על בחירותיהם ועל התנהגותם והישארו מעורבים למען ביטחונם ורווחתם. זכרו כי המתבגרים מצפים לתקשורת מכבדת, המבוססת יותר על דיאלוגים ופחות על פקודות. 

לרשותכם ניתן למצוא באתר העירוני טיפים וכלים בנושא מניעת אלימות, סמים ואלכוהול וכמו כן את המדריך כיצד להגן על עצמינו ועל ילדינו לשימוש נכון ובטוח במרחב הווירטואלי.

אסף יפת, מנהל תחום מניעת אלימות, סמים ואלכוהול
עיריית הוד השרון
AssafY@hod-hasharon .muni.il 
טל` 09-7754067 , 054-7004556  

האם זה "קול" לעשן מריחואנה? אולי. האם זה שווה את הסיכונים? נראה שלא. החומרים הכימיים המצויים במריחואנה עלולים לגרום לנזקים משמעותיים, מאיבוד זיכרון ועד לסרטן ריאות. לפניכם: מג`וינט ועד למריחואנה רפואית – כל מה שחשוב לדעת על סמי הקנביס.

מריחואנה

מריחואנה היא תערובת בצבע ירוק, חום או אפור של עלים ותפרחות מיובשות וכתושות של הצמח קנאביס.
צריכת המריחואנה נעשית בדרכים רבות ומגוונות – הנפוצה שבהן היא עישון עלי מריחואנה שגולגלו בתוך סיגריה הקרויה "ג`וינט". דרך אחרת היא עישון המריחואנה במקטרת מים הנקראת "באנג", או בסיגרים שמולאו בחומר לאחר שרוקנו את תוכנם. אפשר גם לצרוך את המריחואנה כתה (לאחר חליטת העלים) או באכילה בתערובות מזון, ודרך שימוש נוספת היא בליעה בתוך מאכלים שונים (בדרך כלל עוגיות) או בשתייה מתוקה.
השפעות מיידיות של שימוש במריחואנה

 • קשיים ובעיות בזיכרון ולמידה
 • עיוות התפיסה (של מראות, קולות, זמן ומגע(
 • קשיים בחשיבה ובפתרון בעיות
 • איבוד הקואורדינציה (תאום בין חלקי הגוף השונים(
 • חרדה, התקפי פאניקה ודופק מואץ.

שאלות ותשובות נפוצות:

שאלה: האם השימוש במריחואנה יכול להוביל לשימוש בסמים אחרים?
תשובה: מחקרים ארוכי טווח שנערכו בקרב תלמידים הראו שמעט מאוד אנשים צעירים אשר משתמשים בסמים לא חוקיים אחרים לא החלו את דרכם בשימוש במריחואנה. שימוש במריחואנה גורם לילדים ולמתבגרים להיות במגע גם עם משתמשים ומי שסוחרים בסמים אחרים. כך יש יותר סיכון שמשתמש במריחואנה ייחשף וירצה להתנסות בסמים נוספים. עם זאת, רוב המשתמשים במריחואנה אינם ממשיכים בשימוש בסמים לא חוקיים אחרים.

שאלה: האם אפשר להתמכר למריחואנה?
תשובה: כן. לא כל מי שמשתמש נעשה מכור למריחואנה, אך כאשר משתמש מתחיל להרגיש שהוא חייב לקחת את הסם כדי להרגיש טוב, הוא מתחיל לפתח תלות או להיות מכור לסם. אנשים רבים מבקשים לקבל טיפול בשל התמכרות לשימוש במריחואנה, עובדה שמראה שהם זקוקים לסיוע כדי להפסיק להשתמש. משתמשים במריחואנה בכמויות גדולות ובתכיפות גדולה מפתחים סבילות לחומר. "סבילות" פירושה שהמשתמש צריך מנות גדולות והולכות של הסם כדי להשיג את אותן תוצאות רצויות שהוא רגיל להן משימוש בכמויות קטנות יותר.
שאלה: איך אפשר לזהות אדם שמשתמש במריחואנה?
תשובה: אדם אשר נמצא במצב של שימוש במריחואנה עשוי להיראות מבולבל ולהתקשות בהליכה, עיניו מצועפות בנימי בדם (אדומות) והוא מתקשה להיזכר בדברים אשר קרו זה עתה. כאשר ההשפעות המוקדמות חולפות, לאחר מספר שעות, המשתמש עלול להפוך לרדום מאוד.
שאלה: האם מריחואנה יכולה לגרום לאימפוטנציה ולנזקים בפוריות?
תשובה: מחקרים מצאו פגיעה בפוריות הגברים בעקבות צריכת מריחואנה, ופגיעה במחזור החודשי של האישה. מחקרים בבעלי חיים גילו ששימוש ארוך טווח גורם לאימפוטנציה ולפגיעה בפוריות.

שירות צבאי ומריחואנה
מי שנתפס מעשן מריחואנה או דווח עליו שהשתמש בה, לא יוכל להתקבל ליחידה קרביות וליחידות עילית רבות.
לעיתים אף יורחק מהצבא ורישיון הנהיגה שלו יישלל.

אל סם הוד השרון – מרכז ייעוץ וטיפול לנוער ולהורים
מנהלת הסניף: יוליה קרביץ-פנר, עו"ס
כתובת: כנרת 2, הוד השרון
טלפון: 09-7888550; 09-7888548

תחנת `אל-סם` הוד השרון, פועלת בקרב בני נוער וצעירים לצמצום תופעת השימוש לרעה בסמים ובאלכוהול ונזקיה, ומאפשרת קבלת טיפול מקצועי לכל נער/ה, צעיר/ה, הנמצאים בשלבי שימוש שונים. כמו כן, ניתן ייעוץ וליווי לבני המשפחה ולסביבתם הקרובה. 

תחומי הפעילות:

 • יעוץ וטיפול ייחודי לבני נוער, המשתמשים בסמים ובאלכוהול, ולבני משפחותיהם.
 • הטיפול נערך תוך שמירה על סודיות המטופלים.
 • ייעוץ והדרכת הורים (סיוע גם במקרים ואין שיתוף פעולה של הנער/ה)
 • פיתוח מערך טיפולי ושילוב מחדש בקהילה של בני נוער וצעירים המשתמשים בסמים ובאלכוהול וזקוקים לטיפול חוץ קהילתי.
 • קליטת פניות מגורמים בקהילה, המאתרים או יוצרים קשר טיפולי ראשוני עם מתבגרים המשתמשים בסמים.

אוכלוסיית היעד: 
נוער בגילאי 12-18
צעירים בגילאי 18-24
הורים

תופעת המסיבות המתקיימות בבתים ושטחים ציבוריים ברחבי העיר, על פי רוב ללא השגחת מבוגרים וללא ידיעתם, הפכה שכיחה מאד בחודשים האחרונים. במסיבות אלה בני הנוער שותים משקאות אלכוהול, עד כדי שכרות, עילפון ואיבוד הכרה. 
כפי שראינו, שמענו וקראנו, גם במשך חופשת הפסח, שתיית אלכוהול הפכה למוקד האירועים והביאה לאלימות קשה ופריצת גבולות עד כדי סכנה ממשית לבריאותם וחייהם של בני הנוער.
אנו פונים אליכם, ההורים, על מנת שתפקחו את עיניכם, תשאלו שאלות, תצרו קשר עם הורים נוספים ותהוו "מצפן" לילדיכם.
מערכת החינוך בשיתוף היחידה למניעת אלימות, סמים ואלכוהול מקיימת תכנית מניעה עירונית מקיפה לכל הגילאים, יחד עם זאת, אנו מבקשים להדגיש את תפקידכם ההורים, במניעה בהכוונה ובנוכחות מתמדת בחיי בני הנוער.

הורים יקרים, בואו נזמין את בני הנוער לתקשורת פתוחה היכולה למנוע מצבי סיכון וסכנה

 • שוחחו עם ילדיכם מראש על תכניות הבילוי שלהם ותאמו ציפיות.
 • העבירו מסר: לא משנה מה יקרה אנחנו פה תמיד בשבילך!
 • שאלו שאלות בנוגע לבילוי: מי מארגן? עבור מה הכסף? מי מחבריך יהיה שם?
 • שוחחו על גבולות הבילוי: מקום הבילוי, שעת חזרה, מה מותר ומה אסור.
 • צרו קשר עם הורי החברים ויישרו קו לקראת הבילוי המשותף- מה מותר ומה אסור.
 • תנו גיחה למקום הבילוי והביאו עמכם הפתעות לחבר`ה, כך תוכלו להישאר עם אצבע על הדופק.
 • שוחחו על הסכנות שבשתיית אלכוהול מרובה ועל החשיבות בלקיחת אחריות מרבית על עצמכם ועל חבריהם בכל הנוגע לשימוש בחומרים מסוכנים.
 • בדקו איך הם חוזרים-תראו אותם, הריחו ותנו נשיקת לילה טוב.