תושבים/ות יקרים/ות,
אנו מבקשים לחדד מספר פעולות פשוטות על מנת שתוכלו להיות ערוכים למזג אוויר סוער.

בכל מקרה של אירוע חריג, יש להודיע מיידית למוקד העירוני 108 הפועל 24 שעות ביממה.

בתים פרטיים

מרבית הבעיות בבתים פרטיים קשורות לגגות הרעפים, אם יש כאלה. מומלץ לבצע מספר פעולות מניעה, רובן פשוטות ולא מצריכות איש מקצוע. יש להיכנס לתוך חלל הגג בשעות היום, לאיתור רעפים שבורים או כאלה שזזו ממקומם. במקרה והרעף שבור, ניתן לקנות רעף מאותו סוג ולהחליפו. במקרה שהרעף זז ממקומו הקבוע, יש להחזירו למקומו. יש להיות מוכנים לרוחות חזקות, בעיקר במקומות גבוהים, על-ידי קשירת הרעפים לשלד הגג.
יש לבצע בדיקת עמידות עמודי אנטנות, דודי וקולטי שמש.
במרזבים אנכיים ואופקיים יש לבצע ניקוי ידני ולאחר מכן להזרים מים ולבדוק כי הם אכן פתוחים.
ניקוז חצרות
הקורבן המרכזי מפגעי הטבע היא הגינה. אם אין לכם סככה היוצרת חממה לאזורי גינה רגישים, עשויה להופיע רטיבות בחלקו הפנימי של הבית. הפתרון המוצע הוא חפירה של תעלות ניקוז או לחילופין הנחת צינורות ניקוז לאורך קירות המבנה. בנוסף, יש לדאוג לניקיון פתחי הניקוז בגדרות אבן ובטון.
קולטי שמש
דוד שמש מאפשר לנו מים חמים זמינים בכל שעות היממה בקיץ ובחורף, וחוסך עלויות גבוהות של חשמל. יש לבדוק את אטמי הברזים בקולטי השמש למניעת נזילות. לנקות עם מטלית יבשה ורכה את משטח הזכוכית של קולט השמש ולהסיר אבק שהצטבר עליהם, כדי שיכולת קליטתם תהיה מרבית. דוד המים שנכנס לפעילות מוגברת בסתיו, עם ירידה בקרינת השמש בשעות האור, הוא יעד חשוב לבדיקה. יש להפעילו, גם אם איננו זקוקים לו, למשך 5-4 שעות ולבדוק אם הדוד נוזל ואם גוף החימום תקין.
 

בית משותף

על ועד הבית לדאוג להכין את גג הבית המשותף, כך גם לדאוג לתיקון סדקים בקירות החיצוניים ולבדוק את אטימות המקלטים.
גג הבית המשותף
בגגות שטוחים נפוצה בעיה של היווצרות שלוליות העלולות לגרום לחדירת מים. יש לעלות לגג ולבדוק את מקור הסתימה במרזב. במידה שאין ניקוז של מים לכיוון המרזבים, חובה להיעזר בגגן מקצועי לצורך מציאת פתרון. יש לנקות את הגג ולפנות כל חפץ ופסולת העלולים להפריע לזרימה חופשית של מים על הגג ולסתימה של מרזבי ניקוז.
לגגות שטוחים רגילים מומלצות יריעות ביטומניות. בעזרת חומר אקרילי משופר בשם פוליגג פרפקט, אפשר לחזק יריעות אלה, שעמדו חשופות בשמש במהלך הקיץ, וכן לאטום סדקים קטנים בגג. יתרונו של החומר הוא בשיפור הטמפרטורה הכללית בבית.
מערכות חימום, הסקה ומיזוג
יש לוודא שכל מערכות החימום בבית תקינות ופעילות. יש לבדוק את המסננים ביחידה הפנימית (המאייד), לנקותם לעתים קרובות ולהחליפם לפי הוראות היצרן. יש לבדוק את ניקיון ואיטום פתחי היציאה לחדרים במערכת מיזוג מיני מרכזית ואת חופש הזרימה של האוויר מהמאייד במזגנים מפוצלים. יש לבדוק את ניקיון הפילטרים בגריל האוויר החוזר.
איטום חלונות
יש לבדוק את נקודות החיבור בין משקוף החלון לבין הקיר החיצוני. במקרה של סדקים, ניתן לפתרון את הבעיה על-ידי קילוף חומר האטימה הישן ומריחת דבק כדוגמת נירוטקס-מסטיק אקרילי. מומלץ לבצע חידוש אטימה לפני תחילת החורף, דבר שיבטיח התייבשות טובה יותר של החומר.
כללי
יש לחזק אדניות, עמודים וכל חפץ העלול לעוף במצב של סערה.


בעלי חיים 

חיות המחמד אינן חסינות מפני קור ועלולות לחלות, למרות שכבת הפרווה שעוטפת אותם. ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות ממליץ להקפיד על מספר כללים שיגנו על הכלבים והחתולים מפני הקור והגשם:

בבית

בזמן ירידת הטמפרטורות מומלץ להכניס את בעל החיים לתוך הבית.
בדומה לבני אדם, אוהבים בע"ח להתכרבל מול תנורי חימום ומפזרי חום, אך הם אינם מודעים לעוצמת החום של אמצעי החימום, הם יכולים להיתקל בו, לקפוץ עליו או להפיל אותו, וכתוצאה מכך לסבול מכוויות קשות. בנוסף לכך, שערות פרווה ארוכות עלולות להישרף בקלות, להתלקח, ולגרום לכוויות.
חשוב לדאוג שאמצעי החימום יהיה במקום בטוח, ושהכלב או החתול לא יהיו קרובים מדי אליו.
חזרתם ספוגים במים מהטיול בחוץ? הכינו מראש מגבת לייבוש הכלב בכניסה לבית. יבשו אותו היטב לפני שהוא נכנס הביתה, ואל תתנו לו להתייבש מול התנור. מקלחות בחורף הם לא דבר מומלץ, אך אם הכלב התלכלך ויש צורך במקלחת, יש לרחוץ אותו במים חמימים ולדאוג לחימום החדר.


מחוץ לבית

חשוב לדאוג שסביבת מגוריו תהיה יבשה, חמימה ואטומה לגשמים ורוחות, כולל שכבת בידוד מהקרקע הקרה.
יציאה לטיול, מומלץ להרגיל את הכלב לקור בחוץ על ידי מעבר ב"חדר ביניים" למנוע מעבר קיצוני מחום לקור.
חשוב מאוד לשמור על שיגרת הטיולים למרות מזג האוויר.

בנוסף, בעלי חיים מגנים על עצמם מפני הקור והרטיבות בזכות הפרווה שהופכת לסמיכה ועבותה יותר בחורף. לכן, עדיף לא לספר ולגלח את חיית המחמד במשך החורף ולהקפיד על הברשת הפרווה. 
הגנה נוספת מפני הקור עבור כלבים שפרוותם קצרה, ניתן להלבישם בסוודר לקראת היציאה מהבית.
היובש הרב ופעולת המזגנים עלולים לגרום לאיבוד מואץ של נוזלים. גם בחורף זכרו לספק לכלב ולחתול שתייה מרובה, כדי למנוע מהם לשתות משלוליות ברחוב שלרוב מזוהמות.
חתולי רחוב רבים מחפשים בחורף מקומות בכדי להתחמם בהם, לדוגמה, מנוע של מכונית. רגע לפני שאתם מניעים את הרכב, תנו מכה קלה על מכסה המנוע או אפילו הציצו מתחתיו, כדי להבריח את החתול שניסה למצוא בו מקום חם, הצילו את חייו, ואת מנוע הרכב שלכם.

נהיגה זהירה

בכל עונה, ובמיוחד במזג אוויר סוער, חשוב לוודא את תקינות מערכות הרכב החיוניות. תנאי הדרך הופכים כל תקלה במערכת הבלמים, הצמיגים, האורות, ההיגוי והמגבים, למסוכנת יותר הן לנוסעים והן ליתר באי הדרך. וודאו כי רכבכם תקין!
הכביש רטוב וחלק. כדי למנוע תאונה, אנו חייבים לנסוע לאט יותר – 20 קמ"ש פחות, להיות ערניים יותר, לשמור מרחק גדול יותר, להימנע מעקיפות ובלימות פתאומיות, אשר עלולות לגרום להחלקה.
במזג אוויר סוער, תנאי הראות קשים, גם ביום וגם בלילה. הדלקת אורות מאפשרת לכם לראות טוב יותר ותורמת ליתר באי הדרך לראות אתכם. נהגו בטוח ועזרו לאחרים לנהוג בבטחה גם כן.
קשה לנהוג, אך קשה עוד יותר לראות את הולכי הרגל. לכן, האטו! היו ערניים יותר וחפשו את הולכי הרגל.

נהיגה בערפל מסוכנת מאוד. תנאי הראות גרועים, אורות הרכב לא חודרים את המסך השחור ואתם לא רואים את הסובב אתכם. סעו לאט יותר, הפעילו את המזגן ואת מפשיר האדים, פתחו פתח אוורור קטן והדליקו אורות מעבר. כך, תעברו את הערפל בשלום.