שבוע "הכי טוב להיות טוב" בהוד השרון יוצא לדרך

במסגרת שיתוף הפעולה בין אגף החינוך, מחלקת בתי ספר יסודיים, היחידה למניעת אלימות סמים ואלכוהול והנהגת ההורים, יתקיים שבוע "הכי טוב להיות טוב", שבוע שמטרתו העלאת המודעות לתופעת החרם ודומותיה וכן מתן כלים לתלמידים, צוותי חינוך והורים לצמצום התופעה ויצירת שפה משותפת תחת המסר "היום זה אני מחר זה אתה".

ידוע כי בשנים האחרונות התעצמה מאוד תופעת האלימות החברתית, זאת בעקבות התנהלות הילדים במדיות הדיגיטליות כגון רשתות חברתיות למיניהן. כל הפצה של תוכן פוגעני ושיתוף המתבצעים בוואטסאפ, דואר אלקטרוני, קבוצות דיון ומשחקי רשת עלולים לחשוף את המשתמשים ברשת לפגיעה מקוונות כגון הטרדות, השפלות, לעג, השמצות, התחזות, הפחדה, סחיטות וכו`, תוך הפצת התוכן במהירות רבה ובתפוצה רחבה ביותר. 

תכנית זו הינה המשך של התכנית למזעור אלימות חברתית ברשת שהחלה בשנת תשע"ח ובמסגרתה התקיימו מגוון רחב של פעילויות לתלמידים, צוותי חינוך והורים שבשיאם כנס שולחנות עגולים אשר התוצר שלו הוביל לכתיבה והפצה של אמנת גלישה מכבדת ברשתות חברתיות בבתי הספר היסודיים. השנה התכנית משלבת את עמותת "מצמיחים", גוף חדשני הפורץ דרך בארץ ובעולם, שנוסד במטרה להפחית כאב וסבל חברתי ולהעלות את תחושת השייכות של התלמידים במסגרות החינוך השונות. בהוד השרון פועלת העמותה במגוון רחב של מסגרות הן בבתי הספר, הן במנהיגות התלמידים העירונית ובשבוע "הכי טוב להיות טוב" גם לצוותי חינוך ולהנהגות ההורים. 

לאורך כל השנה התכנית פועלת ומפתחת בקרב קבוצת מנהיגות התלמידים העירונית כלים ושפה של מנהיגות מצמיחה הפועלת ליצירת אקלים חברתי מצמיח בקרב תלמידים. קבוצת המנהיגות העירונית לומדת את הכלים והשפה וחבריה יעבירו אותה הלאה בתוך כיתותיהם בבתי הספר היסודיים. בנוסף יפיקו חברי הקבוצה סרטון להעלאת המודעות לתופעת החרם אותו יפיצו בכיתות, תוך הסבר על מי הוא "ילד מצמיח ?" וכן יחלקו צמידים עם המסר:

"היום זה אתה מחר זה אני – אז בואו נשמור אחד על השני – הכי טוב להיות טוב" !
במהלך שבוע המודעות, שיערך בשבוע הראשון של חודש אפריל, יתקיימו הרצאות של יוני צ`ונה, מנכ"ל עמותת מצמיחים וכותב הספר "מצמיחים ברשת"

כמו כן, תתקיימנה סדנאות לתלמידי מנהיגויות ומועצות התלמידים הבית ספריות יחד עם הרכזות החברתיות בנושא "מנהיגות תלמידים בית ספרית מצמיחה". האחת בבתי הספר והשנייה בחודש במאי במסגרת כנס מנהיגויות התלמידים העירוני. 

לדברי ענת הדר, מנהלת מחלקת חינוך יסודי ואסף יפת מנהל היחידה למניעת אלימות סמים ואלכוהול: 
"תופעת החרם הינה תופעה בעלת עוצמה הרסנית המגלמת בתוכה אכזריות רבה. הילדים אליהם מופנה החרם חווים מועקה נפשית ורגשית עזה המלווה אותם גם בבגרותם. הטיפול בתופעה כאובה זו מורכב ביותר ומצריך שיתופי פעולה אמיצים בין צוותי החינוך, הורים ותלמידים. אנו מקווים כי העיסוק בתופעה באמצעות מגוון פעילויות יעורר את המודעות לתופעה ויוביל לשיתופי פעולה בין כלל הגורמים. שכן חשוב לזכור כי היום זה הילד שלי ומחר זה הילד שלך, וכי בעולם הדינמי של הרשתות החברתיות אין חסינות, כולנו חשופים ומועדים לפגיעה ועל כן רק שותפות של שומרי הסף הורים וצוותי חינוך לצד התלמידים עצמם עשויה להוביל למזעור התופעה". 

עיריית הוד השרו רואה חשיבות רבה במניעת תופעת החרם ודומותיה. במידה ונתקלתם או שמעתם על מקרה מסוג זה ניתן לפנות לצוותי החינוך, מנהלות ומנהלי בתי הספר וכן למנהלת מחלקת החינוך היסודי בטלפון 09-7759630 
או בדוא"ל anath@hod-hasharon.muni.il